Instaliran sistem toplotne pumpe Geotermika Superior voda/voda sa radijatorskom grejnom instalacijom.
Instaliran sistem toplotne pumpe Geotermika Superior voda/voda sa radijatorskom grejnom instalacijom.
Geosonde su stabilan izvor toplotne energije za toplotne pumpe i u vreme najhladnijih zimskih dana. Toplota iz zemlje se preuzima pomoću vertikalno postavljenih cevi (geosondi). Geosonde se instaliraju na dubinu od 40m do 120m, kroz koje kružno cirkuliše jedna te ista tečnost koja preuzima toplotnu energiju od zemlje i dovodi je do izmenjivača toplotne pumpe. Ovakav izvor toplote moguće je instalirati i na mestima gde nema podzemnih voda a niske spoljne temperature tokom zime zahtevaju stabilan izvor toplotne energije, što je preduslov za efikasan rad topotne pumpe.
Sisteme sa geosondama posebno preporučujemo u Vojvodini, zbog lakog i jednostavnog bušenja i instaliranja geosondi, a što utiče na povoljniju cenu investicije. Vojvođansko tlo obiluje debelim peskovitim i šljunkovitim slojevima. U ovakvim slojevima se voda intenzivno kreće što omogućava veliku razmenu toplote između površine geosonde i zemljišta u okolini. Kao krajnji efekat ovih povoljih geoloških uslova imamo visoko efikasan i stabilan rad toplotne pumpe i u najhladnijim periodima zime. Ovaj izvor toplote u letnjem periodu omogućava i pasivno hlađenje, kada se iz stambenog prostora toplota odvodi u zemlju i vrši se toplotna regeneracija zemlje. Sistemi sa geosondama ne iziskuje redovne sevise kao što je ispiranje izemnjivača toplote, filtera, cevovoda, nije potrebno bušenje sekundarnog bunara za odvođenje vode. Skrećemo pažnju za pravlino instaliranje geosondi potrebno je profesionalno znanje iz projektovanja sistema sa geosondama, što treba da dokažu uspešne reference izvođača.
Energetske korpe su stabilan izvor toplotne energije za toplotne pumpe i u vreme najhladnijih zimskih dana. Toplota iz zemlje se preuzima pomoću energetskih korpi (spiralno savijenih cevi) ukopanih u površinski sloj zemlje. Energetske korpe se instaliraju na dubinu na kojoj nema mogućnosti zamrzavanja zemljišta. Kroz cevnu spiralu kružno cirkuliše jedna te ista tečnost koja preuzima toplotnu energiju od zemlje i dovodi je do izmenjivača toplotne pumpe. Ovakav izvor toplote moguće je instalirati i na mestima gde nema podzemnih voda a niske spoljnje temperature tokom zime zahtevaju stabilan izvor toplotne energije, što je preduslov za efikasan rad topotne pumpe. Vojvođansko zemljište veoma je pogodno za instalaciju energetskih korpi jer se lako vrši iskopavanje potrebnih jama. Iz razloga toplotne provodljivosti energetskim korpama pogoduje vlažno peskovito i glinovito zemljište kakvim obiluje Vojvodina.
Za postavljanje enegetskih korpi potrebno je i do 60% manja površina zemljišta u poređenju sa površinom koja je potrebna za instaliranje horizontalnih zemljanih kolektora. I ovaj izvor toplote u letnjem periodu omogućava pasivno hlađenje, kada se iz stambenog prostora toplota odvodi u zemlju i vrši se toplotna regeneracija zemlje. Sistemi sa energetskim korpama ne iziskuju redovne sevise kao što je ispiranje izmenjivača toplote, filtera, cevovoda, nije potrebno bušenje sekundarnog bunara za odvođenje vode. Skrećemo pažnju, za pravlino instaliranje energetskih korpi potrebno je profesionalno znanje iz projektovanja sistema, što treba da dokažu uspešne reference izvođača.
Podzemne vode su stabilan izvor toplotne energije za toplotne pumpe i u vreme najhladnijih zimskih dana. Lako je dostupna na teritoriji cele Vojvodine i u pojedinim delovima Srbije. Temperatura podzemne vode na dubini od 15m iznosi 13°C, na dubini od 100m je 17°C i ne menja se tokom cele godine. Podzemnom vodom omogućava se efikasno pasivno hlađenje u letnjim mesecima. Ovakav izvor toplote za rad toplotne pumpe je najefikasniji i postiže se najveće iskorišćenje energije, odosno ostvaruje se maksimalan koeficijent korisnosti COP.
Iz razloga većeg komfora i boljeg nadzora sistema mikroprocesor toplotne pumpe Geotermika Rubikon odvojen je od uređaja i instaliran u stambenom prostoru. Naš inteligenti kontroler sa panelom osetljivim na dodir ujedno obavlja i funkciju prosotrnog termostata. Na panelu je moguće, između ostalog očitati trenutno izmerenu i zadatu sobnu temperaturu, spoljnu temperaturu, kao i očitavanje mnogobrojnih korisnih informacija. Praćenjem trenutne spoljne temperature mikroprocesor određuje idealnu temperaturu vode u grejnoj instalaciji i na taj način obezbeđuje maksimalno efikasan rad toplotne pumpe COP.
Mikroprocesor u svakom trenutku prati i prepoznaje kada je dostupna dovoljna količina solarne energije i daje prioritet solarnom kolektoru za zagrevanje sanitarne vode. U slučaju kada nije dostupna solarna energija (noć, oblačan dan) toplotna pumpa preuzima funkciju zagrevanja sanitarne vode. Leti kada je sunčan dan odnos utrošene električne energije i dobijene sunčeve toplotne energije može da bude 1:20. U mikroprocesor toplotne pumpe Geotermika Rubikon implementiran je program za vođenje rada solarnog zagrevanja sanitarne vode. Što korisnika oslobađa kupovine dodatnog kontrolera za vođenje rada solarnih kolektora.
Tokom sunčanih letnjih meseci, kada postoji višak toplotne energije, mikroprocesor toplotne pumpe višak solarne toplotne energije prusmerava na zagrevanje vode u bazenu. Na ovaj način vrši se zaštita solarnog kolekotra od pregrevanja.
U periodu žarkih letnjih dana kada emisija sunčeve energije dostiže svoj maksimum i kada je željena temperatura sanitarne vode u bojleru postignuta postoji opasnost od pregrevanja solarnog kolektora što može prouzrokovati kvar i skratiti mu radni vek. Ovu pojavu mikroprocesor prepoznaje i preusmerava višak toplotne energije na zagrevanje bazena. Dvostruka dobit se ogleda u sigurnoj zaštiti solarnog kolektora kao i u uštedi električne energije za zagrevanje bazena.
Pomoću sistema podnog, zidnog i plafonskog grejanja i hlađenja, temperatura vazduha biće ujednačena, a sve zahvaljujući prijatnom zračenju toplote velikih zidnih, podnih i plafonskih površina. Niska temperatura vode u ovakvim grejnim instalacijama direktno utiče na značajno veću efikasnost toplotne pumpe COP. Velika masa poda, zida i tavanice omogućava akumulaciju toplote i u slučaju nestanka električne energije duži vremenski period održava temeraturu stambenog prostora. Ovaj način grejanja i hlađenja oslobađa zidove od radijatora i fen coila, a stavlja akcent na estetsko uređenje stambenog prostora. Površinske niskotemperaturne grejne instalacije preporučujemo za sve nove stambene objekte i one kod kojih će se vršiti veći građevinski radovi (adaptacija). Kod ovakvih grejnih instalacija nema šumova koje produkuju ventilatori, nema nikakvog održavanja, i dodatne potrošnje električne energije na rad ventilatora.
Poučeni dosadašnjim praktičnim pozitivnim iskustvom, svakom budućem korisniku koji poseduje tehničke i finansijske mogućnosti preporučujemo sistem podnog i plafonskog grejanja, a u letnjem periodu plafonskog pasivnog hlađenja. Na ovakav način ćete ostvariti maksimalan komfor i najefikasniji rad toplotne pumpe COP.
Korisnicima Geotermika Rubikon toplotne pumpe omogućili smo daljinsku kontrolu i nadzor pomoću telefona, tableta ili lap topa. U svakom trenutku sa bilo koje udaljenosti možete da nadzirete i kontrolišete vaš sistem grejanja, pasivnog hlađenja i zagrevanje sanitarne vode.
sgfdhjdjfjdfg
asvsdvsavs